נהגות ישראליות ותהליכי שינוי בעסק

הרבה פעמים בחניונים יוצא לי לחשוב על איינשטיין. אלברט, לא אריק.
זה קורה לי די הרבה, בעיקר כשאני עוברת ורואה נהגת מנסה נואשות לצאת מחנייה.

רגע, רגע, נשים יקרות. גם אני אשה ופמיניסטית אמיתית, ואני לא חושבת שרק נשים נוהגות גרוע, יש המון נשים שנוהגות מצוין, ויש ה-מו-ן גברים שנוהגים מזעזע.
אבל באופן כללי, גבר יעדיף לדפוק את האוטו מאשר לבקש עזרה בנהיגה, ולכן הוא לא מושא המאמר הזה (אם כי זה נושא שכדאי בהחלט לבדוק לעומק).

אז איפה הייתי? אה, כן, בחניון.
ובכן, אני עוברת לפעמים עם האוטו ורואה אשה מנסה לצאת מחניה צפופה. היא נוהגת קדימה ואחורה, קדימה ואחורה- במקרה הטוב היא לא מתקדמת לשום מקום, במקרה הרע (בו נתקלתי לפני כשבוע) היא כבר ממש נוגעת באוטו שלידה, עוד מילימטר והיא תיאלץ להשאיר לו פרטים לביטוח.
כשאני מציעה את עזרתי היא לרוב כוללת את ההוראה לסובב את ההגה לכיוון השני, וכמעט תמיד תשובת הנהגת היא: “השתגעת?? אני אדפוק את האוטו!”

התשובה הזאת תמיד מדהימה אותי.
כי מעבר למכניקה של תנועת העצמים (שאני לא מבינה בה כלום, אבל אני יודעת לנהוג), מדהימה אותי העובדה, שהנהגת הזאת מוכנה להזיע באוטו עוד חצי שעה תוך שהיא נוסעת קדימה ואחורה מבלי להגיע לשום מקום, אבל היא לא מוכנה לשקול לרגע לשנות את נקודת המבט ולזוז למקום אחר- שהוא מפתיע, הוא מפחיד, אבל אולי יביא לה את התוצאה המיוחלת ויוציא אותה מהבוץ.
היא מעדיפה להמשיך לעשות את מה שעשתה עד עכשיו והביא אותה למצב בו היא כמעט עושה תאונה, פשוט כי היא מפחדת שהשינוי יביא אותה למקום גרוע יותר.

במצבים האלה אני חושבת על אלברט איינשטיין, שבטח הבין יותר ממני בתנועת עצמים במרחב (ובהמון דברים אחרים) ואמר: “אי שפיות היא לעשות את אותו הדבר ולצפות לתוצאה שונה”.

ככה קורה לי גם עם הרבה עסקים שאיתם אני עובדת.
בעלי עסקים עומדים בפני אתגרים חדשים בכל בוקר. חלקם נפתרים במקום, אבל לעיתים מדובר באתגרים שדורשים שינוי בעסק, ושינוי הוא דבר מפחיד.
אז מה הם עושים? מכופפים את הראש ומקווים שיעבור.

למשל- אני גרה במועצה מקומית, ולאחרונה נפתח אצלנו קניון חדש. זה הקניון הראשון אצלנו, ותושבים רבים מבקרים בו כדי לראות וכמובן לקנות.
“מה אתם עושים מול התחרות החדשה?” אני שואלת את בעלי החנויות הוותיקים שלא עברו לקניון.
“יהיה טוב” הם עונים, “אנחנו שנים פה, אנשים יבינו בסוף שכדאי להם יותר לקנות אצלנו.”

בעיני זו תשובה בעייתית מאוד, ולו רק מפני שהיא מנציחה את חוסר העשייה וכך מסייעת למצב להתדרדר יותר.
כי שום דבר לא ישתנה לטובה אם לא תביאו את השינוי בעצמכם.

איך מתמודדים עם שינויים.
בעקרון, כל עסק הוא אחר וכל אתגר הוא שונה. אין מתכון אחיד להתמודדות עם אתגרים, ודרכי הפעולה של עסק אחד שונות לגמרי מדרכי הפעולה של האחר. יחד עם זאת, יש כמה עקרונות פעולה להתמודדות עם שינויים, ואותם כדאי לקחת בחשבון:

זיהוי המצב האתגרי- הדבר הראשון בכל התמודדות היא הבנה היכן אתה עומד, ומי או מה עומדים מולך. בעל עסק שיידע למפות את האתגרים שעומדים מולו יידע להתמודד עימם בדרך טובה יותר. איך עושים את זה? נשארים כל הזמן עם יד על הדופק בעסק, בודקים באופן מתמיד את השינויים בסביבה העסקית, ממה הם נובעים ומהי יכולת ההשפעה שלהם על העסק שלי. מעל לכל- מבטלים את התחושה הפנימית שאם אתם וותיקים בעסק אז בטח ראיתם הכל, עשיתם הכל, אתם יודעים הכל ואי אפשר להפתיע אתכם.

פיתוח תובנות וכלים להתמודדות- לאחר שהבנו מהו הקושי וממה הוא נובע, נשאף להתמודד עימו באמצעות הכנסת נהלים חדשים, פיתוח כלי עבודה אחרים ובניית תכנית פעולה שתביא להשגת המטרות החדשות.

הסרת חסמים- נטרלו גורמים שמעכבים או מונעים את השינוי. לעיתים זה שינוי מחשבתי שלכם, לעיתים טכנולוגיה שאינה מתאימה, לפעמים זה עובד שחייב להבין שעליו ליישר קו עם מטרות החברה. מה שזה לא יהיה- הסרת החסמים היא הדרך ההכרחית להתקדם.  

הטמעת השינוי בעסק- בעלי עסקים רבים מספרים לי שעבדו תקופה מסוימת עם יועץ, הוא נתן להם המון עצות לשיפור העסק, “ועכשיו רק נותר לבצע”. כשאני שואלת מתי מבצעים, הם עונים- “אנחנו עמוסים כרגע, כשיירגע נתפנה גם לזה”.

חברים, תרשו לי רגע להצביע על הברור מאליו- אם חשבתם על נהלים ופעולות זה לא אומר שביצעתם אותן. כולנו אלופים בלתכנן, אבל אם לא נקום ונבצע- זה כאילו לא תכננו כלום.
ולכן, כשהמציאות סביבכם משתנה- ובעולם שלנו היא כל הזמן משתנה- אל תעמדו מנגד ותתנו לדברים לחלוף מעליכם. חבקו את השינוי, צרו ממנו פריצת דרך.

השינוי תמיד מלווה בחששות, זו היערכות מחדש והדבר הבעייתי בה ביותר הוא שהיא מצריכה שינוי מחשבתי אמיתי. תמיד עשיתם את אותו הדבר אבל היום, “אותו הדבר” כבר אינו עובד, ולמרות שאתם שועלי קרבות וותיקים, גם אתם לפעמים צריכים ללמוד תכסיסים חדשים כדי להישאר חדים.

אל תחששו מהשינוי. סובבו את ההגה לכיוון השני ונסו לעשות דברים אחרים ממה שעשיתם עד היום.