אז למה צריך ייעוץ עסקי לעסק?

מכירים את הבדיחה הזאת?
מנהל חדש נכנס לתפקיד במקום מנהל שפוטר. בחפיפה בין השניים, נתן המנהל המפוטר למנהל החדש שלוש מעטפות סגורות וממוספרות.
אם תיקלע לצרות, פתח את שלושת המעטפות לפי הסדר“, אמר לו.
לאחר מספר חודשים נקלע העסק לצרות. המנהל פתח את המעטפה הראשונה ובה היה כתוב: “אם אתה בצרות, תאשים את קודמך בתפקיד והכל יסתדר“.
נשמע טוב, חשב המנהל. הוא האשים את קודמו בתפקיד, ואכן העניינים נרגעו.
כעבור שנה, החברה נקלעה שוב לצרות. במעטפה השנייה שפתח היה כתוב: “אם אתה שוב בצרות, תאשים את הממשלה והכל יסתדר“.
המנהל האשים את הממשלה, ואכן העסק התייצב.
לאחר חצי שנה נוספת, שוב נקלע העסק לקשיים, והוא החליט לפתוח את המעטפה השלישית.
במעטפה היה כתוב: “הכן שלוש מעטפות.

ובכן, צחוק בצד- אם המנהל החדש היה לוקח יועץ עסקי, אולי הוא לא היה צריך שלוש מעטפות… 😊

בעלי עסקים רבים שואלים אותי למה צריך ייעוץ עסקי לעסק שלהם.
ובכן, מעבר לחסכון בשלוש המעטפות (😊), יש לא מעט סיבות לכך:

להנחות אתכם במקצוע שהוא לא שלכם- תראו, אתם מעולים במה שאתם עושים. אתם מקצוענים בעריכת דין, רפואה, ייצור מוצרים, תכנות צ’יפים, עיצוב, גישור, עריכת וידאו ועוד, אבל שיווק, אסטרטגיה ואפילו ניהול עסק הם מקצועות בפני עצמם, וזה בסדר שקשה לכם עם זה- כי זה לא המקצוע שלכם.
אבל זה המקצוע שלי. אני מחברת את היכולות שלי למקצוע שלכם וככה מייצרת את הכישוף שמעיף אתכם למקום שרק חלמתם עליו.   

לבנות איתכם את הדרך הייחודית של העסק שלכם- כמה פעמים נרשמתם לוובינרים שהבטיחו לחשוף את הסודות לשיווק העסק, אבל השאירו אתכם עם הסברים כלליים שלא התלבשו על הבעיות הספציפיות שלכם? כמה פעמים קראתם מאמרים וספרי הצלחה, אולי אפילו ניסיתם מקדמים בדיגיטל, אבל לא התקדמתם לשום מקום כי הרגשתם שיש לכם ביד נשק אבל אין לכם שמץ של מושג איזו תחמושת מתאימה לו? לא ממש הבנתם איזו הכוונה לתת למקדמים, מהם המסרים שאתם צריכים להעביר לצרכנים, באילו ערוצי פרסום כדאי לכם להיות וכמה תקציב לשים בכל מקום?
החברה שלכם ייחודית. היא אינה דומה לשום חברה או עסק אחר, והיא צריכה לפעול בדרך שמתאימה בדיוק לה- על כל המאפיינים המיוחדים שלה, על כל היתרונות שלה והמורכבות שלה.
עליכם לבנות את המטרות שלכם, לאבחן נכון את מצב החברה שלכם, ולהתוות אסטרטגיה שתביא אתכם להשגת המטרות. 
יועץ עסקי טוב ינחה אתכם בדרך ויסייע לכם לדייק את כל אלה לכדי אסטרטגיה עסקית מנצחת.

לעזור לכם לראות דברים אחרת- יועץ עסקי רואה את הדברים מבחוץ. הוא מאיר בעסק זוויות שלא ראיתם, בעיות שתעדיפו להדחיק, נושאים שאתם מזניחים. הוא מאיר עליהם בזרקור ושם מולכם מראה שמכריחה אתכם להסתכל עליה.
ואז הוא לוקח אתכם יד ביד ומסייע לכם לתקן אותם- אחד אחד.
אני רואה את העסק שלכם מנקודות מבט שונות, מזהה וסוגרת את הפערים ביניהן ומכניסה את העסק למסלול קוהרנטי וממוקד שבו כל החלקים מסתדרים כמו מכונה משומנת שצועדת קדימה. ככה אני  מוציאה את העסק מתקיעויות ומעיפה אותו קדימה כמו חץ ממוקד מטרה.

להכניס אותך למסגרת ולדחוף אותך לעשייה- יש לי לקוחות רבים שאני מרגישה שאני פשוט שם כדי לדחוף אותם לעשות. לכולנו קשה כשאין לנו מסגרת, כשאנחנו אלה שצריכים לקבוע לעצמנו את הלו”ז. אנחנו דוחים דברים שקשה לנו לבצע, אנחנו מתקשים לקבוע לעצמנו סדרי עדיפויות (או שאנחנו קובעים, אבל לא מצליחים לעמוד בהם), אנחנו נמשכים לדברים שמבזבזים לנו זמן יקר, ועוד. ייעוץ עסקי טוב הוא כזה שמכניס אותנו חזרה למסגרת, מזכיר לעצמנו מה חשוב, לוחש בעורפנו לצאת מהפייסבוק או מהשיטוט חסר התוחלת בגוגל ולהיכנס חזרה לעבודה על המשימה, כי התחייבנו לעצמנו וליועץ שלנו לסיים אותה היום.  

מישהו לרוץ איתו- להיות מנהל זה לפעמים להיות בודד בצמרת. כל ההחלטות הן עליכם בלבד, והתחושה היא לפעמים כאילו שמשקל ההחלטות והאחריות הכרוכה בהן מועכים אתכם תחתיו.
יועץ הוא מישהו שניתן להתייעץ איתו, לחשוב איתו בקול רם, לשקול איתו אפשרויות שונות. זה גם מסייע בקבלת ההחלטות, וזה גם מוריד מעט את הלחץ מקבלת ההחלטה לבד וללא שותפים. מנהלים רבים שאני עובדת איתם מספרים לי כמה שמקל עליהם להתייעץ איתי, לדבר איתי, לפרוק איתי דילמות ומתחים ולהבין ביחד מהי הדרך הנכונה ביותר עבורם ועבור העסק שלהם. כשאני רואה את ההקלה בפנים שלהם, כשאני יודעת שהם קיבלו את ההחלטה הנכונה שתצעיד אותם קדימה, אני נזכרת למה בחרתי במקצוע הזה. 

ייעוץ עסקי טוב מעיף אותך קדימה- בואו. לא נולדתם אתמול. אתם יודעים לנהל את העסק, לשווק אותו קצת. להתנהל, מה שנקרא.
האם זה מספיק לכם?
לא נראה לכם שהגיע הזמן שהעסק יפסיק לנהל אתכם ותוכלו סופסוף לנהל אותו? להתרווח קצת אחורה ולהתפתח קדימה, לאפשר לעצמכם לעשות דברים אחרים, לחיות מעבר לעבודה- בית- אוכל- שינה?
עסק לא צריך להתנהל. עליו להיות מנוהל. להתפתח ולהשתפר בכל יום קצת יותר, להתקדם ולנוע ולחתור להשגת מטרותיו. הוא צריך להיות שם ולעבוד מעולה, בשביל שאתם תוכלו לצאת ממנו כדי לחיות את החיים. לעוף.
יועץ עסקי יודע לבנות לכם את מסלול התעופה, שיאפשר לכם להמריא.

אז אם נחזור אל הבדיחה מההתחלה-
ייעוץ עסקי טוב היה מונע את הצורך לפטר את המנהל הראשון, והיה מביא לזה שהמנהל החדש לא היה צריך לפתוח אפילו מעטפה אחת…

מה, עוד לא התקשרתם לקבל ממני ייעוץ?